fbpx

Mercedes со концепт го најави камперскиот EQT

Mercedes-Benz претстави два нови концепти со името Marco Polo со кои го претвора електричното комбе EQT во кампер

Откако го претстави концептот EQT во мај 2021 година, Mercedes конечно ја покажа сериската верзија на целосно електричното комбе. Покрај него, производителот на автомобили најави и камперска варијанта на возилото со Concept EQT Marco Polo1.

Mercedes EQT користи батерии од 45 kWh (една повеќе од концептот што му претходеше) враќајќи го проценетиот домет од 282 километри. Пакетот го напојува моторот со скромни 122 КС, кој исто така испорачува 245 Nm вртежен момент. Тоа можеби нема да им обезбеди на возачите забрзување слично на AMG, но би требало да биде доволно за малото комбе.

Мерцедес ќе започне со воведување на верзијата со кратко меѓуоскино растојание на EQT, која е долга 4.498 мм, широка 1.859 мм и висока 1.819 мм, но се очекува да следи и верзија со подолго меѓуоскино растојание.

Подготвен за производство

Во споредба со концептот, сериската верзија на EQT е сериозно ублажена визуелно. Решетката сега има летви за проток на воздух, долен дел за решетка и редовни (необични) фарови. Со севкупно помалку мазен и футуристички дизајн, сериската верзија барем добива сопствена решетка и неколку дизајнерски знаци за да се разликува од Т-класата, со која е тесно поврзана.

Меѓутоа, за да ги направи работите малку повозбудливи, пакетот за кампување Concept EQT Marco Polo1 додаде скокачки шатор што го прави така што патниците имаат доволно простор да застанат исправено.

Тоа би можело да биде од голема корист, бидејќи концептното комбе има простор за перење, мал фрижидер од 16 литри, фиоки за додатоци за кампување и две седишта за клупи. Има и шпорет на гас што се извлекува и маса на преклопување за време на оброците. Кога ноќта се приближува и е време за спиење, задниот дел на EQT Marco Polo1 има преклопен кревет кој е со димензии 2 x 1,15 метри. Покривниот шатор содржи и простор за спиење со димензии 1,97 x 0,97 m со систем за пружини со еластичен диск за дополнителна удобност.

Пристигнува во втората половина на 2023

Со оглед на тоа што станува збор за Mercedes, опремувањето на концептот речиси во производство е прилично прекрасно. Седиштата, кујната и елементите во спалната соба имаат материјал Artico Microcut, а облогите и мебелот се обработени во дрво од цреша Avola. Има вкупно седум USB порти, а има и помошна батерија скриена под седиштето за напојување на внатрешното осветлување и другите електрани. Може да се полни дома, на камп или преку соларни панели на покривот.

Во меѓувреме, за поголемата батерија што всушност го напојува комбето, сериската верзија може да се наполни од 10-80 проценти за само 38 минути на станицата за брзо полнење DC. Сепак, може да се полни побавно на стандардните приклучоци.

Mercedes очекува производствената верзија на Concept EQT Marco Polo1 да биде претставена во втората половина на 2023 година. Стандардниот EQT ќе започне од околу 49.000 евра за моделот со кратко меѓуоскино растојание со стандардниот мотор. Моделот со подолго меѓуоскино растојание ќе биде претставен подоцна.

Поврзани вести

Back to top button