fbpx

Електричниот Nissan LEAF со 300.000 продажби

NISSAN објави дека компанијата регистрирала продажба со реден број 300.000 на првиот во светот целосно електричен масовен автомобил- LEAF, од лансирањето на пазарот во 2010 година

„Овие резултати покажуваат дека Nissan LEAF продолжува да биде најбараниот електричен автомобил во светот, со најголема покриеност и најдобра достапност”, истакнаа од брендот. „Новиот Nissan LEAF е иконата на Nissan Intelligent Mobility бидејки тој нуди уште повозбудливо управување и поголемо задоволство од сопственоста, а придонесува и за еден нов подобар свет. Тоа уште повеќе ќе ја зајакне лидерската позиција на електричните возила на Nissan”.
Nissan LEAF

Nissan ја претстави целосно новата генерација на LEAF во есента минатата година и само два месеци подоцна во Европа тој генерира 10.000 нарачки. Со целосно нов дизајн и технологии, вклучувајки го и единствениот за индустријата систем за забрзување / намалување e-Pedal, новиот LEAF доаѓа со зголемена автономија до 378 километри, со моќност на погон од 110 kW (150 КС) и 320 Nm вртежен момент, како и способност да полнење до 80% за само 40 минути.

Nissan LEAF

Nissan Leaf

Поврзани вести

Back to top button