fbpx

Nissan Qashqai доби нов изглед и подобра технологија

Освежениот Nissan Qashqai сега добива почист изглед кој наликува на Ariya, работи потивко и има побрз, појасен медиумски систем

Nissan Qashqai важи за еден од пионерите на модерниот бум на кросовери на европскиот пазар. Со цел да ја задржи неговата конкурентност, јапонскиот производител за третата генерација на моделот подготви стилско и технолошко преуредување.

Најочигледната промена е на предниот дел, кој ја губи хромираната решетка во V форма и необичната комбинација на фарови и дневните LED светла. На нивно место доаѓа поголема и поубава мрежеста решетка инспирирана од оклопот на синџирот што го носеле древните јапонски војници, скриени фарови и ултра тенки дневни светла.

Nissan Qashqai 2025

Дотерувањата на задниот дел се поблаги, но вклучуваат нов сет на задни LED светла и модифициран браник чиј поагресивен долен дел е дизајниран да му даде на Qashqai поспортско присуство.

Kомплетно електрифицираната постава на мотори е иста како порано. Купувачите можат да изберат помеѓу два 1,3-литарски благи хибридни мотори со 140 КС и 160 КС и 1,5-литарски E-Power целосен хибрид од 190 КС во кој моторот со согорување се користи само за полнење на батеријата и никогаш не ги придвижува тркалата директно. Но, Nissan сè уште не го нуди Qashqai со електричен погонски склоп или plug-in хибридна опција.

Нови технологии

Она што освежениот SUV го носи на маса е ажуриран инфозабавен систем базиран на Android со вградени мапи на Google и личен асистент на Google. И има повеќе технолошки напредок во пакет со системот за камера Around View Monitor, кој сега има 3D функција која им овозможува на возачите да го видат својот Qashqai од секој надворешен агол, вклучително и над главата.

AVW доаѓа и со „невидлив поглед на хаубата“ како и „Меморија за локација на паркинг место“ што може да зачува често користени места за паркирање и автоматски да се вметне во нив. Истата технологија може да се користи за зачувување на локациите на раскрсниците со ограничени прикази, така што напојувањето на патот со екстра широк агол автоматски се проектира на медиумскиот екран без возачот да треба да го активира.

Ажурираниот Qashqai моментално се произведува во фабриката на Nissan во Сандерленд во Велика Британија и наскоро ќе пристигне во салоните ширум Европа.

Nissan Qashqai 2025

Поврзани вести

Back to top button