fbpx

Нов кинески бренд за Европа создаден од Chery

Еден од најголемите производители на автомобили во Кина - Chery, лансира свој нов бренд Exeed, кој ќе се насочи кон продажба на автомобили во Европа

Еден од најголемите производители на автомобили во Кина – Chery, лансира свој нов бренд Exeed, кој ќе се насочи кон продажба на автомобили во Европа.Chery
За време на изложбата во Франкфурт, Exeed ја направи својата премиера на својот прв модел, кросоверот TX. Тој е изграден на целосно нова платформа на која може да да бидат надградени опции и со хибриден, Plug-in и електричен погонски систем – слично на Hyundai Ioniq.

Прв на пазарот ќе се појави plug-in моделот, кој располага со 1.5-литарски агрегат, помогнат од електромотор. Нема податоци за системската моќност, но се вели дека забрзувањето од место до 100 km / h ќе трае не помалку од шест секунди. Освен тоа, само на електричната енергија, автомобилот ќе може да вози до 70 километри. Со оглед на оваа вредност, просечната потрошувачка на гориво за првите 100 километри е само 1,8 литри.

Chery

Поврзани вести

Back to top button