fbpx

Нова Volga за 120.000 долари!

ГАЗ подготвува нова верзија на концептниот автомобил Volga 5000 GL. Овој модел се очекува да го одбележи почетокот на една нова ера во руската автомобилска индустрија

ГАЗ подготвува нова верзија на концептниот автомобил Volga 5000 GL. Овој модел се очекува да го одбележи почетокот на една нова ера во руската автомобилска индустрија. Подобрената верзија на автомобилот треба да го пополни слободниот простор на пазарот и да обезбеди за патниците модел со светска класа, со високо ниво на сигурност, безбедност и удобност. Досега не е објавено на која платформа ќе се заснова наследникот на легендарната Volga, а некои извори тврдат дека шасијата ќе биде од друг производител.

Volga 5000 GL

Volga 5000 GL

Првите информации за иднината на овој автомобил беа објавени пред пет години на официјалната веб-страница на ГАЗ. Потоа беа објавени две верзии на прототипот. Volga 5000 GL верзија ќе биде со 4×4 погон, со 3,2-литарски бензински мотор со 296 коњски сили и 6-брзински менувач. Проектирањето на руската машина ќе биде како кај електричниот Chevrolet Volt. Според руските медиуми, цената на престижниот седан ќе изнесува околу 120.000 долари. Се планира и хибридна верзија.

Volga 5000 GL

Поврзани вести

Back to top button