fbpx

Новиот Luxeed R7 е плод на соработка меѓу Huawei и Chery

Новиот ЕВ на Huawei и Chery ги споделува своите основи со купето Luxeed S7, додавајќи ја дополнителната практичност на повисокото тело

Поставата на возила поддржани од Huawei во Кина наскоро ќе се прошири со нов купе-SUV кој ќе биде достапен со опции ЕВ и EREV (продолжен опсег на движење). Luxeed R7, развиен од Huawei и Chery, се придружува на седанот S7 поврзан со механички аспект со елегантен SUV облик кој ветува попространа кабина.

Првите фотографии од Luxeed R7 беа споделени на кинеските социјални мрежи Weibo од Ју Ченгдонг, кој е шеф на програмата за Smart Car Solutions на Huawei. Ченгдонг рече дека ознаката R7 доаѓа од светската револуција, тврдејќи дека новиот модел ќе ги надмине ривалите од добро етаблираните премиум производители на автомобили.

Надворешниот дизајн е конзистентен со стилскиот јазик кој се наоѓа во другите модели од брендовите Aito, Luxeed и Stelato. Очекувано, обликот на единиците за LED осветлување и површината на каросеријата се споделуваат со седанот S7, иако во повисоко тело. Истото важи и за ADAS сензорите – вклучувајќи го и Lidar поставен на покрив – кои го напојуваат автоматизираниот систем за возење Qiankun ADS 3.0 на Huawei.

Huawei Chery Luxeed R7

Luxeed допрва треба да ни ја покаже внатрешноста на R7, но според информациите од Кина, тој ќе го дели истиот дизајн и технологија на контролната табла со седанот S7. Истиот доаѓа со 15,6-инчен дисплеј кој работи на системот HarmonyOS на Huawei. Што се однесува до расположливиот простор за патниците и нивниот багаж, Ченгдонг ветува дека R7 „ќе ги надмине очекувањата“.

Luxeed допрва треба да ги објави спецификациите на R7, но според информациите што се појавија на интернет, тој ќе има должина од 4.950 милиметри со меѓуоскино растојание од 2.950 мм.

Според Car News China, и електричната и EREV верзијата на Luxeed R7 ќе имаат архитектура од 800 V, користејќи високонапонски батерии од силициум карбид. Судејќи според седанот, купе-SUV ќе биде достапен со еден електричен мотор со 292 КС или со двојни електрични мотори со 496 КС. Локалните медиуми Autohome споменуваат максимален опсег од 855 километри, што е во согласност со седанот.

Лансирањето на пазарот на Luxeed R7 во Кина се очекува во третиот квартал од годината. Цената најверојатно ќе биде во регионот од 300.000-400.000 ¥ (40.000-53.000 евра), што би го направило поскап за 50.000 ¥ (6.000 евра) во споредба со Luxeed S7.

Luxeed (Huawei/Chery) е бренд со средни спецификации што се наоѓа над Aito фокусиран на SUV (Huawei/Seres) и под попремиум Stelato (Huawei/BAIC). Проектот HIMA наскоро ќе ја добие својата четврта марка (Huawei/JAC) која треба да дебитира ултра луксузен седан.

Поврзани вести

Back to top button