Новиот модел на Jaguar ќе се вика J-Type

Британската марка Jaguar го регистрира во европското патентен завод името J-Type, како според AutoGuide, ќе се вика новиот модел кој може да биде наследник на F-Type.

Во 2016 година, главниот дизајнер на Jaguar, Јан Калем,изјави за списанието Road & Track дека моделот кој ќе го замени F-Type, може да е спортски автомобил со мотор, лоциран пред задната оска. Оригиналниот концепт на F-Type исто така беше таков, но потоа Јагуар го смени. Можна е наскоро, сепак слична опција – под името J-Type. Се работи за луксузен GT автомобил со 2 + 2 седишта,за која калем вели ќе биде топ во понудата. Освен тоа, Jaguar го разгледува и лансирањето на електричен хиперкар.

J-Type
Jaguar XJ

Сега во палетата на Jaguar влегуваат кросовер E-Pace и F-Pace, електричниот I-Pace, спортскиот F-Type и седаните XE, XF и XJ.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close