fbpx

Новата Škoda Superb плени со својот еволутивен дизајн

Škoda ја претстави новата генерација на Superb кој ќе се нуди во две каросериски изведби како Hatch и Combi

Superb се врати во голем стил и повторно е онаму каде што припаѓа, гордо држејќи ја титулата на знаменосец во поставата на Škoda со погон на внатрешно согорување. Сега во својата четврта итерација, Superb претрпе еволутивен редизајн, ветувајќи дека ќе го издигне својот стил, технологија, ефикасност, удобност и корисност. Она што е веројатно и најважно за купувачите, новата генерација ќе понуди разновидна палета на погонски единици, вклучувајќи бензински, дизел, благи хибриди и plug-in хибридни опции.

За разлика од неговиот „брат“ VW Passat, која во новата генерација е ексклузивно достапна во караванска форма, новиот Superb и понатаму ќе им нуди на купувачите избор на лифтбек салон наречен Hatch и попрактичен караван под називот Combi.

Надворешноста на Škoda Superb за 2024 година изгледа прилично познато, но сите негови панели на каросеријата се редизајнирани што му даваат поостри стилски знаци. Меѓу главните моменти се потенките предни светла со LED Matrix и модерните LED задни светла со „кристални“ елементи за попремиум изглед. Решетката е поширока од претходно, како и со доводот на браникот кој е истакнат со хромирана лента.

Новата генерација на Superb е 43 милиметри подолга, 12 мм повисока и поаеродинамична во споредба со својот претходник, со коефициент на отпор од 0,24 cd. Интересно е тоа што Хечбекот е долг 4.912 милиметри, што е повеќе од 4.902 мм колку што има Combi. Двете верзии го делат истото меѓуоскино растојание од 2.841 мм кое останува непроменето од претходната генерација.

Skoda Superb

Нов ентериер

Кога станува збор за внатрешноста, дизајнерите на Škoda дадоа се од себе за да ја подобрат технологијата и чувството за квалитет кое му доликува на предводникот во поставата. Контролната табла располага со 13-инчен инфозабавен екран на допир во комбинација со 10-инчен виртуелен кокпит и head-up дисплеј. Друг белег е новото ротирачко копче „Smart Dials“ со интегрирани 1,25-инчни дисплеи кои нудат полесна за употреба алтернатива на командите на допир. Надворешните копчиња ја контролираат температурата и греењето/вентилацијата на седиштата, додека централниот бројчаник е приспособлив и може да се користи за ракување со јачината на звукот, брзината на вентилаторот, насоката на воздухот, паметниот режим на климатизација, режимите на возење, па дури и зумирањето на картата за навигација.

Во однос на просторот, компанијата тврди дека просторот за глава и багажниот простор „значително пораснале“ во споредба со Superb во заминување. Поконкретно, капацитетот на багажникот е 645 литри во Hatch и 690 литри во Combi верзијата, при што достапните 28 карактеристики Simply Clever дополнително ја подобруваат практичноста.

Во согласност со трендот на одржливост, внатрешниот текстил е направен од 100% рециклиран полиестер. За разлика од другите производители на автомобили, Škoda не е без опција за кожа, но опционалниот кожен тапацир сега има еколошки процес на потемнување со помош на остатоци од преработка на зрна кафе или отпадна вода од преработка на маслинки. Опциите за дотерување се поделени на теми на Loft, Lounge или ecoSuite, со црни или коњак бои за ентериерот.

Skoda Superb

Широк дијапазон на погонски опции

Предводникот на палетата на производителот со погон на внатрешно согорување се базира на еволуирана верзија на архитектурата MQB што е споделена со VW Passat Variant за 2024 година. Поставата на мотори е многу слична на теренецот Kodiaq и вклучува опции за дизел, бензин, благ хибриден бензин и plug-in хибридна погонска група. PHEV е достапен само со каросеријата Combi, комбинирајќи го бензинецот 1.5 TSI со еден електричен мотор и поголема батерија од 25,7 kWh што резултира со повеќе од 100 километри опсег со нулта емисија и моќност од 204 КС. Благиот хибрид 1.5 mHEV нуди 150 КС, додека бензинските 2.0 TSI единици нудат 204, односно 265 КС моќност. Дизел опциите доаѓаат со 2.0 TDI моторот кој се нуди во две варијанти на моќност – со 150 и со 193 КС.

Сите погонски единици се ексклузивно поврзани со автоматски менувач DSG кој ја испраќа моќноста или на предните или на сите четири тркала.

Лансирањето на европскиот пазар на четвртата генерација на Škoda Superb се очекува во првиот квартал на 2024 година, а цената ќе биде објавена подоцна. Производството ќе се одвива во Братислава, Словачка, заедно со VW Passat Variant.

Поврзани вести

Back to top button