fbpx

Opel Corsa добива редизајниран изглед и нови хибридни опции

За моделската 2024 година, Opel Corsa добива нови благи-хибридни мотори и нов изглед благодарение на Opel Vizor

Шестата генерација на Opel Corsa постои од 2019 година како прв модел на производителот на автомобили што е поставен на платформа од Stellantis. Четири години подоцна, време е за ажурирање на малиот хечбек во средината на животниот циклус, кој конечно ќе добие Opel Vizor третман и дополнителна технологија во кабината, а истовремено ќе има корист од помоќниот и поефикасен електричен погон плус две благи хибридни опции.

Врвот на надградбите на надворешноста е лицето Opel Vizor со сјајна црна решетка што ги поврзува новите фарови. Зборувајќи за единиците за осветлување, опционалната Intelli-Lux LED матрична технологија сега има 14 елементи наместо 8. Логото на Opel може да биде црно или мат-сатен сребрено. Дополнително, редизајнираниот браник добива сет на потенок, но чисто козметички страничен довод за поостар изглед. Остатокот од каросеријата е во голема мера пренесен, со додавање на нова опција Grafik Grey боја, опционално комбинирана со црна боја за покривот, капачињата на ретровизорите, амблемите и облогите на браниците.

Кога станува збор за кабината, дизајнерите на Opel додадоа нов управувач, ревидирана рачка на менувачот и свеж тапацир за седиштата. Сепак, најважното ажурирање е додавањето на опционална дигитална инструмент табла која може да се спои со 10-инчен екран на допир поставен на централната конзола. Платформата Snapdragon Cockpit на Qualcomm носи нова графика и способности за вештачка интелигенција во инфозабавата која сега поддржува безжични Apple CarPlay и Android Auto.

Навигацијата сега е компатибилна со надградби преку воздух и поприродно препознавање глас. Понатаму, Corsa ја добива новата панорамска камера за заден поглед со висока резолуција и голем број достапни системи за асистенција вклучувајќи го и адаптивниот темпомат.

Нови хибридни опции и подобрен погон

Ажурирањето во средината на животниот циклус на Opel Corsa не е драстично, бидејќи производителот на автомобили го опреми хечбекот со најновите делови од технологијата на погонската единица Stellantis која веќе дебитираше во многу други понуди базирани на CMP/eCMP.

Почнувајќи од Corsa Electric, моделот сега е достапен со две опции за погон. Стандардниот модел ги произведува истите 136 КС, но може да се пофали со зголемен опсег на WLTP од 357 километри. Има и помоќна верзија со нов и поефикасен електричен мотор кој произведува 156 КС и е поврзан со поголем пакет батерии од 54 kWh овозможувајќи опсег на WLTP од 406 км. Кога е поврзан со брз полнач, батеријата може да достигне од 20% до 80% за 30 минути.

Opel Corsa

Што е уште поважно, Opel Corsa станува првиот модел на производителот на автомобили што нуди благи хибридни опции. Новиот турбо мотор од 1,2 литри со 48-волтен систем е достапен во две варијанти кои произведуваат 100 КС или 136 КС. И двете се ексклузивно комбинирани со новиот шестстепен автоматик со двојна спојка.

Покрај електрифицираните опции, Opel потврди дека фејслифтираната Corsa ќе биде достапна со „ефикасни мотори со согорување“ во иднина. Ова најверојатно се однесува на неелектрифицираниот 1,2-литарски трицилиндричен мотор со турбополнач со 136 КС кој веќе се нуди на механички поврзаната Opel Mokka со шестстепен мануелен менувач. Opel сака да стане чисто електричен бренд во Европа до 2028 година, што најверојатно значи дека ова ќе биде последната генерација на Corsa понудена со мотори со согорување.

Компанијата не ги објави цените и достапноста за фејслифтираната Opel Corsa која се очекува да биде поскапа од моделот што го заменува.

Поврзани вести

Back to top button