Peugeot 108 доби благ третман и освежување

Француската компанија Peugeot подготви мал третман за своето мало градско возило кое пристигнува со неколку новини

Се уште е неизвесно дали малиот 108 воопшто ќе добие свој директен наследник во оваа форма која што е сега. Според шпекулациите во автомобилскиот свет, малиот градски автомобил би можел да се произведува единствено како електрично возило, а како потенцијална опција се споменува и малиот кросовер 1008 кој би го пополнил местото во А сегментот. Во секој случај, до конечната одлука околу иднината, Peugeot 108 добива блага рестилизација, со тоа што малиот градски автомобил добива неколку новини на надворешноста и внатрешноста, со што го продолжува својот век на траење на пазарот.

Peugeot 108

Кога станува збор за екстериерот, Peugeot 108 нема некои позабележителни промени, освен тоа што во изборот сега се додадени нови бои – Smooth Green, Diamond White и Zircon Grey. Опцијата за електричен покрив сега исто така може да биде финиширана во нова боја исто така, додека белата и зелената боја можат да се применат и во ентериерот. Peugeot 108 нуди и две нови опции за персонализација наречени Green „Vector“ и Grey „Vector“ кои сега се достапни и носат нова графика за областа околу предните светла и вратите.

Француски Peugeot поработе и на збогатувањето и уредувањето на опремата. Така, базичниот 108 сега пристигнува со мануелна клима, LED дневни светла, електрични стакла, 7-инчен екран за управување со инфозабавниот систем кој пристигнува со интегрирани Android Auto и Apple CarPlay. Тука е и системот за асистенција при движење во нагорнина, лимитер за брзина, како и сензори за притисок во гумите.

Peugeot 108

За крај, треба да се истакне дека Peugeot не направи промена кога станува збор за погонската единица. Peugeot 108 и понатаму се напојува со 1,0-литарскиот трицилиндричен мотор кој испорачува 72 КС и 126 Nm, a моќноста до предните тркала се испорачува преку петстепен мануелен менувач.

Поврзани вести

Back to top button