fbpx

Peugeot со интензивни тестови се подготвува за премиерата на 408

Peugeot влегува во купе-SUV сегментот со лансирањето на новиот 408, a компанијата има две нови тизер слики кои го најавуваат новиот модел

Peugeot објави нов тизер за претстојниот кросовер фастбек 408, откривајќи повеќе од неговиот дизајн пред неговото деби на 22 јуни. Новиот 408 ќе се појави во продажба оваа есен со plug-in-хибридна погонска единица.

Peugeot го опишува 408 како „динамичен фастбек седан со издигната каросерија и големи тркала и став типичен за моделите на марката“. Последниот тизер вклучува две фотографии од лесно камуфлиран прототип, што ги прикажува и предниот и задниот дел.

Новиот 408 можеби е покриен со камуфлажна обвивка, но јасно можеме да ги видиме повеќето стилски знаци на новиот модел. Предниот дел многу наликува на хечбекот 308 и седанот 508, со препознатливите LED огради на Peugeot на браникот. Назад, хоризонтално поставените задни светла се тенки и веројатно меѓусебно поврзани, со LED графика типична за повисоките нивоа на опременост на Peugeot. Можеме да ги видиме и извајаните задни рамења и карактеристичната линија на прозорците кои достигнуваат сè до задната врата.

Погонот останува тајност

Peugeot останува таинствен за деталите за електрифицираните погонски единици на 408, кои најверојатно ќе се вози на продолжена верзија на платформата EMP2. Во моментов, PHEV на Stellantis се нудат со погон на предните тркала и комбинирана моќност од 180 КС или 225 КС и погон на сите тркала што произведува или 221 КС или 360 КС. Останува да се види дали 408 воведува нова верзија на PHEV системот со зголемен опсег на EV, или носи некоја од постоечките опции.

Подготвувајќи се за лансирање на новото возило, Peugeot 408 моментално минува низ претпродукциски тестови и веќе помина повеќе од еден милион километри во сите замисливи услови. Производителот на автомобили вели дека тест-патеките се толку тешки што секој извозен километар во овие услови е еквивалентен на неколку десетици километри во редовна секојдневна употреба. На крајот на краиштата, Peugeot сака да се погрижи квалитетот на изградбата на 408 да биде бескомпромисен уште од првите собрани единици.

„Нашата цел е извонредност. Ние не работиме само на тестирање на основниот технички квалитет на новиот Peugeot 408, туку и на неговите перформанси на клиентите, односно на каква било ситуација со која би можеле да се сретнат неговите корисници“, објаснува Емануел Лафаури, проект менаџер на Peugeot 408. „За секој тест, ги преувеличуваме ограничувањата, на патот, како и во лабораториите и на тест-клупите“.

Поврзани вести

Back to top button