fbpx

Peugeot тестира дури и помали SUV автомобили

Не е тајна дека Peugeot, како и другите производители, има за цел да го зголеми бројот на SUV модели

Не е тајна дека Peugeot, како и другите производители, има за цел да го зголеми бројот на SUV модели. Доказ за ова е лансирањето на нови субкомпактни вкрстени тестови, кои веројатно ќе го носат името 1008.

Сликата на прототипот се појави на Carscoops, а се шпекулира дека автомобилот ќе биде достапен следната година. Според сликите може да се види дека го користи телото на 208, но во исто време јасно го покажува зголемениот простор, проширените браници и поголемите гуми.

Peugeot

Моделот се очекува да биде достапен со бензински и дизел мотори. Кросоверот ќе се движи само на предните тркала, а системот за погон за двете оски нема да биде достапен како дополнителна опција.

Овој модел се очекува да биде основа и на идентичен модел на Opel кој ќе биде објавен околу една година подоцна.

Поврзани вести

Back to top button