fbpx

Повеќе моќ за хибридните изданија на BMW

Германскиот автомобилски концерн BMW ќе понуди на пазарот уште помоќни хибридни верзии на својата лимузина од Series 7, како и на кросоверот X5

Ова ќе се случи во февруари следната година, соопштува BMWBlog.

Во 2016 година, Баварците ја претставија хибридната верзија на BMW 740Le (верзија G12). Тој е опремен со 2.0-литарски бензински агрегат со 4 цилиндри со 255 КС и електричен мотор од 111 КС. Вкупната моќност на системот е 322 КС и 500 Nm. Сега овој автомобил ќе биде заменет со помоќен. Ова исто така ќе се случи со хибридниот BMW X5 xDrive40e. Тој го користи истиот бензински мотор, но во овој случај развива 240 КС. Значи моќта на целата единица е пониска од онаа на лимузината – 309 КС и 450 Nm. Само на електрична енергија кросоверот поминува 23 km.

BMW

Новите модификации ќе се викаат BMW 745Le и BMW X5xDrive45e, a не се исклучува можноста и кај двете да се вградува во иднина 3.0-литарски бензински мотор со 6 цилиндри, кој ќе го заземе местото на сегашниот со 4 цилиндри. Ова ќе овозможи значително зголемување на моќта. Покрај тоа, ефикасноста на батериите исто така ќе се подобри, што исто така ќе игра важна улога во економичноста на горивото и динамичките перформанси на двата модели.

Поврзани вести

Back to top button