fbpx

РКЕ со најновата одлука значително ги намалува цените на горивата

Регулаторната Комисија за Енергетика ги одреди новите малопродажни цени на горивата во нашата држава кои ќе стапат на сила од ноќеска на полноќ

По серијата поскапувања во изминатиот период, но и постепеното и делумно намалување кое следуваше во последните недели, РКЕ, во согласност со својата методологија за формирање и утврдување на малопродажните цени, одлучи да ги поевтини горивата во нашата земја. Според најновата одлука на Регулаторна, горивата ќе поевтинат во просек за 2,80 проценти во однос на одлуката која беше донесена на 5. август.

Во согласност со ова, бензините и дизелот во нашава земја од ноќеска на полноќ се намалуваат за 3,50, односно три денари по литар. Поконкретно, за 3,50 денари се намалуваат бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98, додека Еуродизелот се намалува за три денари.

Ова значи дека во следниот период литар Еуросупер БС-95 ќе се точи за 90 денари по литар, Еуросупер БС-98 ќе се продава по цена од 92 денари, додека за секој литар наточен Еуродизел ќе треба да издвоиме по 90 денари.

Од РКЕ истакнуваат дека референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек кај бензините за 3,57% и кај дизелот за 2,11%.

Поврзани вести

Back to top button