fbpx

РКЕ со нови измени за цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе нова одлука за промена на малопродажната цена на нафтените деривати во нашата земја

Според најновата одлука на РКЕ, малопродажните цени на горивата во нашата земја од вечерва на полноќ ќе забележат зголемување во просек за 0,15 проценти во однос на цените утврдени минатата недела.

Конкретно, станува збор за различна промена на цените, односно Еуросупер БС-95 ќе доживее намалување, додека пак цената на Еуродизел ќе се зголеми. Имено, според најновата одлука, Малопродажната цена на бензинот Еуросупер БС-95, се намалува за половина денар по литар. Од друга страна, цената на Еуросупер БС-98 не се менува, додека Еуродизел поскапува за половина денар.

Според тоа, бензинот Еуросупер БС-95 ќе се точи по цена од 59,50 денари по литар, додека Еуросупер БС-98 ќе чини 61,50 денари по литар гориво. Еуродизел ќе се продава по цена од 51,50 денари по литар наточено гориво.

Од РКЕ истакнуваат дека референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со изминатиот седумдневен период бележат намалување кај бензинот во просек за околу 2,138%, а кај дизелот зголемување во просек за околу 1,448%.

Поврзани вести

Back to top button