fbpx

РКЕ со ново намалување на цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика ја донесе својата најнова одлука која се однесува на малопродажните цени на горивата во земјава

Цените на горивата повторно поевтинуваат од ноќеска на полноќ. Според најновата одлука на РКЕ и во согласност со нивната методологија за утврдување на цените, во следните седум дена малопродажните цени на горивата се намалуваат за 1,58 проценти во однос на минатата недела.

Преведено во конкретни бројки, ова значи дека бензините Еуросупер БС-98 и Еуросупер БС-95 поевтинуваат за еден денар, додека Еуродизелот ќе се продава за половина денар помалку во однос на изминатите седум дена.

Во согласност со ова, од ноќеска на полноќ Еуросупер БС-95 ќе се точи за 70,50 денари, литар Еуросупер БС-98 ќе чини 72 денари, додека Еуродизелот ќе се продава по цена од 61,50 денари за литар гориво.

Од РКЕ истакнуваат дека во изминатиот седумдневен период сите референтни цени на светските берзи во просек бележат намалување и тоа кај бензинот за 3,794 проценти, а кај дизелот за 2,287 проценти.

Поврзани вести

Back to top button