fbpx

РКЕ со ново поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика одлучи за ново поевтинување на нафтените деривати во нашата земја

Малопродажната цена на горивата од вечерва на полноќ повторно ќе биде намалена, одлучи РКЕ. Регулаторната комисија, во согласност со нивната методологија за одредување на цените на нафтените деривати, одлучи да ја намали цената во просек за 2,93 проценти во однос на минатата недела.

Според новата одлука, цената на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 ќе се намали за еден денар по литар гориво. Од друга страна, цената за Еуродизел се намалува за 1,50 денар. Во согласност со тоа, Еуросупер БС-95 од вечерва на полноќ ќе се точи за 58,50 денари од литар, Еуросупер БС-98 ќе чини 60,50 денари, додека пак Еуродизелот ќе се продава за 49 денари по литар наточено гориво.

Од РКЕ истакнуваат дека Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со изминатиот
седумдневен период бележат намалување кај бензинот во просек за околу 5,950%, односно кај
дизелот намалување во просек за околу 9,99%.

Поврзани вести

Back to top button