fbpx

Rolls-Royce Arcadia Droptail е последен во низата специјални модели

На третиот од четирите Droptail кои се прават по нарачка биле потребни 8.000 часа работа само за дрвената облога

Rolls-Royce се пофали со Droptail Arcadia, третиот од четирите модели направени по нарачка и планирани за ултра ексклузивниот родстер. Компанијата резервира некои од своите најкомплексни каросерски изведби за овие модели, а овој има извонредна комбинација на нарачани елементи.

Аркадија се однесува на локација во грчката митологија која би требало да го претставува рајот на земјата. Купувачот го наведе овој Droptail како спокоен простор кој би понудил место за релаксација по еден работен ден.

Rolls-Royce излезе со уникатна бела боја за надворешноста на Arcadia. Бојата содржи честички од алуминиум и стакло кои предизвикуваат телото да трепери на светлина. За разлика од претходните специјални нарачки на Droptail, овој купувач ги специфицира вообичаено изложените елементи од карбон да бидат обоени во прилагодена сребрена нијанса. Како и другите примероци на роудстерот, задниот капак има заоблен панел покриен со дрво.

Rolls-Royce Droptail Arcadia

Поголемиот дел од кабината на Arcadia е уникатна бела нијанса која инспирација ја зема од бојата на каросеријата. Нарачаната тен боја е во контраст на надворешните делови и потпирачите за глава на седиштата. Дрвени облоги ги опкружуваат патниците, се обвиваат околу контролната табла, панелите на вратите и заоблениот дел зад столовите. Севкупно, компанијата потрошила 8.000 часа за изработка на различни парчиња дрво.

Rolls-Royce Droptail Arcadia

Тимот на Rolls-Royce потроши повеќе од две години развивајќи и пет месеци склопувајќи го часовникот на контролната табла. Обработеното лице има 119 страни, додека двојното R лого на брендот е обработено од нерѓосувачки челик.

Rolls-Royce Droptail се фокусираат на луксузот, а не на перформансите, така што марката не го промовира погонот на возилото. Во секој случај, роудстерот го користи 6,6-литарскиот V12 со битурбо мотор на марката, со 600 коњски сили и 840 Nm вртежен момент во оваа апликација.

Поврзани вести

Back to top button