fbpx

Седанот заминува во историја, VW Passat ќе биде само караван

Volkswagen Passat ќе се продава само како караван, додека моделот Škoda Superb ќе има и седан варијанта како опција од VW групацијата

Volkswagen Passat оваа година наполни половина век и како и многу 50-годишници, овој настан го одбележува со некоја голема промена. Според новинските извештаи, шефот на брендот VW ветил целосно нова генерација на Passat што ќе се продава во Европа  од овој септември.

Томас Шефер, исто така, потврди за Automotive News Europe дека новиот модел ќе се нуди само како караван, отфрлајќи го седанот како опција. Пазарот на седани на масовниот пазар брзо се намали во Европа, но купувачите кои сакаат ваква каросериска изведба сепак ќе имаат опција од групацијата VW, а тоа е Škoda Superb.

Знаменосецот во поставата на чешката компанија ја користи истата платформа како Passat, па дури и ја има истата опрема за возење. Следната генерација на Superb треба да пристигне пред крајот на годината во караванска и седан изведба.

Она што е особено интересно е дека Škoda е назначена за развојот и на Passat и на Superb. Шефер изјави за Automotive News Europe дека ова илустрира како марките на VW сега работат поблиску отколку во минатото, додека сè уште успеваат да ја задржат својата независност и идентитет преку различни дизајни.

Passat ќе се произведува во Братислава

Инаку, кога станува збор за дизајнот, новиот Passat се очекува да добие малку поспортски изглед кој се карактеризира со поизразен наклон на задното стакло. Исто така, ќе има тесна решетка како онаа на Golf и голем квадратен екран на допир на таблетот плус дигитален инструмент кластер. Она што би можело да биде последната генерација на Passat сигурно ќе биде последната што ќе дојде со мотор со внатрешно согорување, повеќето модели се придвижувани од 1,5-литарски благ хибриден или 1,5-литарски PHEV четирицилиндричен погонски агрегат, вториот испорачува до 282 КС и 100 километри електричен опсег на возење.

VW го претвори поранешниот производствен дом на Passat, фабриката во Емден во Германија, на ID.4 и претстојниот ID.7, така што и Passat и Superb ќе бидат склопувани во Братислава, каде што е и електричниот градски автомобил VW e-Up и се произведуваат Audi Q7, Porsche Cayenne и VW Touareg.

Поврзани вести

Back to top button