fbpx

Škoda со тизерите за Elroq го најавува новиот дизајнерски јазик

Компактен Elroq е поставен на MEB платформата на VW и е еден од шесте нови електрични автомобили кои доаѓаат од Škoda пред 2027 година

Škoda ја пушти во јавност првата слика од својот претстоен модел Elroq, давајќи прикриен поглед на ликот кој ќе се најде низ целата постава на чешкиот бренд во наредните години.

Малиот електричен SUV ќе биде лансиран оваа есен и е првата Škoda што ќе го добие новиот Modern Solid дизајнерски јазик на чешката компанија кој дава поцелен изглед. Клучен дел од новата филозофија е лицето „Tech-Deck“, порамна, поширока интерпретација на решетката на Škoda што претходно се најде на концептот Vision 7S за 2022 година.

Друга нова дизајнерска карактеристика што може да очекуваме да ја видиме на претстојните модели на Škoda е името на брендот поставени на предниот раб на хаубата. Сè уште не е јасно дали сите идни модели исто така ќе имаат третман со поделени фарови (со вградени Matrix LED светла) што ги има Elroq.

Приближно со иста големина како Škoda Karoq кој е достапен од 2017 година, Elroq со должина од 4.500 милиметри е поставен на MEB платформата на VW Групацијата, што значи дека ќе биде достапен само како електричен автомобил. Архитектурата може да прими конфигурација со двоен мотор и погон на сите тркала.

Elroq е еден од шесте нови електрични возила што Škoda планира да ги претстави пред крајот на 2026 година. Таа програма масовно ќе го прошири портфолиото на електрични возила на брендот, кое во моментов се состои од само два модели, Enyaq и Enyaq Coupe.

Моделите Enyaq ќе добијат фејслифт за да бидат повеќе во согласност со дизајнерскиот јазик Modern Solid во 2025 година, истата година кога Škoda ќе започне да ја продава верзијата на VW ID2.all, субкомпактен SUV од 25.000 евра наречен Epiq, што е веќе беше најавен и ни дава идеја за тоа како би можел да изгледа Elroq кога целосно ќе биде откриен подоцна оваа година.

Една година по Epiq и фејслифтираниот Enyaqy ќе пристигнат електричен караван „Combi“ и теренец „Space“ со седум седишта, базирани на Vision 7S.

Поврзани вести

Back to top button