fbpx

Словенечки Tushek најави тандем хиперавтомобили Aeon

Достапен или како целосно електричен E или како plug-in хибриден H, Aeon испорачува до 2.500 КС и ќе биде фокусиран на создавање персонализирано искуство за неговиот сопственик

Словенија е новата екс-Југословенска земја која ќе се најде на мапата на производители на хиперавтомобили. По Rimac и Хрватска, Tushek и Словенија ќе имаат што да им понудат на љубителите на врвните перформанси и брзината.

Поранешниот возач на тркачки автомобили Аљоша Тушек има за цел да ја внесе својата земја во светот на хиперавтомобилите, а неговата компанија Tushek моментално произведува тандем електрифицирани хиперавтомобили за кои цврсто верува дека ќе остават значителен белег во сегментот.

За тоа колку високи очекувања има словенечката компанија со штотуку претставениот Aeon, сосема ново возило со високи перформанси направено по нарачка, тие тврдат дека нивната цел не е да бидат конкурентни, туку да „доминираат“ на пазарот на хиперавтомобили. Aeron доаѓа со две опции за погонски склоп, а и двете обезбедуваат импресивен сооднос на моќност и тежина.

Aeon E ја претставува целосно електричната варијанта, која може да се пофали со извонредна моќност од 2.535 КС. Понатаму, се наведува дека автомобилот има тежина од 1.600 килограми, што резултира со импресивен сооднос сила-тежина од 1,7:1.

Во меѓувреме, Aeon H комбинира V8 со електричен мотор за да создаде plug-in хибридна погонска група. Тој генерира околу 500 КС помалку, но сепак ќе им даде на возачите импресивни 1.957 КС. Сепак, тежината изнесува 1.480 килограми, што значи дека неговиот сооднос на моќност и тежина е уште подобар од оној на целосно електричниот модел со 1,3:1.

Уникатен ентериер за секој купувач

Останатите перформансни детали, како што е „револуционерната аеродинамика“ на Aeon, неговите спецификации за перформанси и повеќе ќе бидат откриени во текот на следните недели. Во внатрешноста, Tushek вели дека моделот ќе биде фокусиран на создавање прилагодено искуство за секој купувач.

„Aeon најавува нова зора во производството на хиперавтомобили, со персонализација во преден план. Секое возило е индивидуално прилагодено на неговиот сопственик за да создаде неспоредлива врска“, истакна Аљоша Тушек. „Нашиот концепт на лансирање им овозможува на клиентите целосно да ја прилагодат внатрешноста на возилото. Ова нè издвојува од другите добавувачи ширум светот и гарантира дека секое возило е навистина уникатно“.

Tushek Aeon

Ова не е прв обид на компанијата да создаде суперавтомобил, откако претходно го направи и распродаде TS 900 со 950 КС, кој можеше да забрза до 100 км/ч за само 2,7 секунди.

Tushek планира да го открие распоредот за производство на Aeon подоцна во текот на годинава, а познато е дека ќе станува збор за ограничено издание.

Поврзани вести

Back to top button