fbpx

Toyota го покажа GRMN Yaris кој доаѓа во ограничена серија

Toyota претстави потентна нова верзија на популарниот GR Yaris на Салонот во Токио официјално наречен GRMN Yaris

Јапонскиот производител подготви нова верзија од GR Yaris, а станува збор за многу попотентна и поспосбна варијанта која е подготвена за одлични перформанси и на неасфалтирани патишта и го носи името GRMN Yaris. Овој хот хеч ќе биде ограничен само за јапонскиот пазар и ќе се произведат само 500 единици.

Toyota GRMN Yaris

Самиот модел мина низ серија на унапредувања во однос на стандардниот GR Yaris, а може да се добие со Circuit или Rally пакет, а во секој случај и двете ја намалуваат тежината на моделот. Сите Toyota GRMN Yaris модели ќе имаат пократок сооднос на шестстепениот мануелен менувач во однос на стандардниот автомобил. Задните седишта исто така се отстранети и двата модели имаат карбонски хауби. Ригидноста на автомобилот е драстично зголемена, а моделите добиваат и нови Recaro тркачки спортски седишта.

За напојувањето на GRMN Yaris е станардниот 1,6-литарски трицилиндричен турбо мотор, кој испорачува 268 КС според јапонските спецификациите и 390 Nm максимален вртежен момент, што е за нешто повеќе во однос на 370 Nm во однос на стандардниот GR Yaris. GRMN Yaris исто така добива и механички диференцијали со ограничено пролизгување напред и позади, наместо Torsen диференцијали како кај стандардниот автомобил.

Toyota GRMN Yaris

Дополнителни подобрувања со новите пакети

Унапредувањата кои доаѓаат со Circuit пакетот вклучува и поставување на специјални 18-инчни тркала од BBS, зголемени сопирачки, нови Bilstein подесувачки амортизери, карбонско задно крило, продолжени странични прагови и преден лип спојлер. Според Toyota, оваа верзија е 20 килограми полесна во однос на стандардниот GR Yaris. Circuit верзијата на GRMN Yaris исто така е достапна со Matte Steel финиш на екстериерот и ќе се нуди само во 50 примероци.

Toyota GRMN Yaris

Кога станува збор за Rally пакетот, тој вклучува нови Toyota амортизери и стабилизаторски шипки, сет за заштита на подвозјето и рол бар. Исто така, оваа верзија е 30 килограми полесна во однос на GR Yaris.

Цените во Јапонија за GRMN Yaris стартуваат од 56.000 и се зголемува до 65.000 за Circuit пакетот, односно 64.000 евра за Rally пакетот.

Поврзани вести

Back to top button