fbpx

Toyota Yaris добива помоќни хибриди и унапредување на технологијата

Линијата на Toyota Yaris за 2023 година добива освежување, со помоќни хибриди и подобрувања на безбедноста и технологијата

Toyota Yaris бележи огромна популарност изминатите години, а доказ за тоа е фактот што јапонскиот производител продаде 10 милиони примероци за две и пол децении. Четвртата генерација добива освежување за Европа, со проширена хибридна линија, подобрени безбедносни карактеристики и обновен систем за информации и забава.

Помоќен хибрид во понуда

Промените за 2023 година започнуваат со новиот погон „Hybrid 130“, кој се нуди како дополнување на постоечката Hybrid 115 конфигурација. И двата хибридни системи имаат 1,5-литарски мотор, но новиот 130 има нов менувач со поголем електричен мотор и подобрен софтвер. Како што имплицира името, комбинираната моќност е зголемена на 130 КС, додека вртежниот момент со новиот мотор оди од 141 Nm вртежен момент на 185 Nm.

Toyota Yaris 2023

Од Toyota велат дека најзначајната предност на новиот хибрид ќе се почувствува при претекнување, со време од 7,5 секунди за забрзување од 80 км/ч до 120 км/ч. Времето за спринт од место до „стотка“ исто така е намалено за половина секунда и сега изнесува 9,2 секунди.

Иако емисиите на CO2 се зголемија малку кај Hybrid 130 наспроти Hybrid 115, Toyota вели дека тоа е скромно зголемување, со тоа што автомобилот го задржа статусот на најдобар во класата од 96–116 g/km.

Ќе бидат достапни и стариот Hybrid 115 и новиот Hybrid 130 погон, но верзиите Premiere Edition и GR Sport ќе бидат ексклузивно достапни кај хибридната опција со повисоки перформанси. Premiere Edition е нова понуда што се наоѓа на врвот на поставата на Yaris. Се одликува со опција за ексклузивна боја Neptune Blue со контрастни црни покриви и столбови, легури од 17 инчи и соодветни сини шевови и акценти во кабината.

Toyota Yaris 2023

Напредни системи за асистенција

Toyota го подобри нивото на стандардниот комплет за активна и пасивна безбедност вклучен во Yaris, воведувајќи ги новите функции под ознаката Toyota T-Mate. Најпрво, системот за детектирање на судири на автомобилот е надграден за откривање мотоцикли, покрај другите автомобили, пешаци и велосипедисти.

Други нови системи вклучуваат Acceleration Suppression At Low Speed, што го спречува возачот да забрза ненадејно кога ќе открие возило напред. Тука е и новиот систем за итно запирање на возењето кој работи кога е активирана помошта за следење лента. Доколку возачот заспие или му се слоши додека е на автопат, системот дава предупредување. Ако не се откријат никакви реакции, тој ќе го доведе автомобилот до нежно запирање, ќе ги вклучи алармните светла и ќе ги отклучи вратите.

Технологијата за помош на возачот не завршува тука. Новата функција Proactive Driving Assist ќе го забави автомобилот ако возачот го отпушти педалот за гас и открие дека има автомобил или кривина на патот напред. Ако тоа сè уште не е доволно, помошта за управување на автомобилот ќе ја прилагоди силата на управувањето, овозможувајќи му на возачот да направи непречено и стабилно вртење.

За Toyota Yaris 2023, ажурирањата на Toyota’s Safety Sense за прв пат може да се направат преку воздух. Новите софтверски надградби ќе се преземаат кога се вози автомобилот и ќе се инсталираат кога е погодно.

Обновен инфозабавен систем

Toyota Yaris од 2023 година има корист од новиот систем за инфозабава. Една од новите карактеристики е приспособливиот дисплеј на инструментите на возачот, со четири достапни опции за избор. Големината на екранот ќе зависи од моделот за кој ќе се одлучите. Оние кои ќе ја изберат GR Sport или Premiere Edition верзијата ќе добијат 12,3-инчен „комбиметар“ (дисплејот насочен пред возачот), или алтернативно, ќе ја добијат 7-инчната верзија во Mid+ нивото. Големината на инфозабавниот екран е исто така диктирана од моделот, со дисплеј од девет или 10,5 инчи како две понудени опции.

Toyota Yaris 2023

Има безжична Apple CarPlay и безжична функционалност на Android Auto, а Toyota го подобри софтверот за препознавање глас на Yaris за да одговори на различни команди за функции како што е контролата на климата.

Нов дигитален паметен клуч

За прв пат досега, Yaris ќе биде понуден со дигитален паметен клуч кој може да користи телефон на Apple или Android за далечинско заклучување или отклучување на автомобилот и управување со контролата на климатизацијата и светлата за опасност. Сепак, оваа функционалност ќе биде понудена само ако сте подготвени да стекнете годишна претплата на услугата, иако Premiere Edition ќе доаѓа во комплет со едногодишна врска.

Kнигите за нарачки ќе се отворат во јуни на одредени европски пазари. Цените ќе бидат објавени поблиску до лансирањето.

Поврзани вести

Back to top button