fbpx

VW го лансира I.D. на крајот од 2019 година

Првиот целосно електричен модел на Volkswagen, хечбекот I.D. со пет врати, ќе биде лансиран во ноември следната година од Цвикау, во Германија, а испораките на потрошувачите ќе бидат доставени во 2020 година

Моделот ќе биде првиот што ќе е изграден на платформата на VW групата за електрични автомобили – MEB. Германскиот гигант веднаш најави смели планови за моделот – 100.000 автомобили годишно од 2020 па натаму и покрај фактот дека моделот нема да биде достапен на пазарите во Северна Америка и Кина.

I.D.

Се очекува циклусот со едно полнење да биде меѓу 400 и 600 километри, според европскиот стандард NEDC. Како што е познато I.D. ќе добие електричен мотор од 125 kW и ќе биде со пренос на задните тркала, но исто така се очекува да има погон на 4×4. Максималната брзина на електричниот автомобил ќе биде ограничена на 160 km/h, а забрзувањето од 0 до 100 km/h ќе трае помалку од 8 секунди.

VW ветува дека I.D. хечбекот ќе бидат достапен на пазарот со „прифатлива цена”.

I.D.

Поврзани вести

Back to top button