fbpx

VW Arteon R ќе добие V6 мотор со над 400 коњи

Германската компанија Volkswagen планира пласирање на пазарот на набилдана верзија на еден од најновите модели Atreon

За изданието на Car Throttle, ова го откри производствениот менаџер, Мартин Хуб.

Машината ќе биде опремена со надграден мотор VR6, чиј излез ќе надмине 400 КС. Уште основната верзија на моделот VW Arteon R ќе располага со систем за погон на сите четири тркала 4Motion. Но засега нема податоци каква ќе биде трансмисијата. Во моментов најмоќниот Arteon верзија GT Line, се потпира на 2.0-литарски турбодвигател, чија моќност е 276 КС. Овој мотор ќе биде поставен на VW Passat GT, кој ќе биде достапен следната година во Северна Америка.

VW Arteon R

Поврзани вести

Back to top button