Женева 2018: Audi со речиси сериски електричен кросовер

Audi го претставува на салонот за автомобили во Женева прототипот на својот прв електричен автомобил, кросоверот e-tron

Интересен момент е што возилото е покриено со специјална камуфлажа.

Точните карактеристики на моделот, исто така, не се откриваат. Audi само најави дека SUV изведбата е опремена со погон на четири тркала и може да биде дополнувана од специјална централа за 30 минути. Производството на Audi e-tron ќе започне кон крајот на 2018 година во фабриката во Белгија. Претходно, германската компанија ќе го тестира моделот во реални услови, а веќе 250 прототип изданија се подготвени за тоа.

e-tron

Тие ќе бидат тестирани во услови од минус 20 до плус 50 Целзиусови степени. Тестови, исто така, ќе се одржат на патеката Nürburgring. Во план е секој автомобил да мине вкупно 1 милион километри. Audi има намера да понуди вкупно три електрични возила на пазарот до 2020 година, од кои две ќе бидат кросовери. Во 2025 година, опсегот на компанијата треба да содржи најмалку 20 електрични модели и хибриди кои се напојуваат од мрежата.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close