fbpx

Mercedes почна со тестовите на новата S-класа

Mercedes-Benz започна со тестирање на следната генерација на својот предводник на S-класа

Германскиот производител Mercedes-Benz започна со тестирање на следната генерација на својот предводник на S-класа. На интернет просторот веќе се појавија фотографии од прототипот на кој се тестира идниот модел.
Според информациите, новата S-класа ќе се појави во 2020 година. Неговата конструкција ќе биде речиси целосно изработена од алуминиум, полимери и армирано јаглеродно влакно (CFRP). Благодарение на ова, автомобилот ќе биде уште полесен од неговиот претходник. Остатокот од главните детали на брендот се чуваат во тајност за сега. Само се знае дека лимузината ќе добие нов полуавтоматски систем за пренос, кој во моментов го развиваат инженерите на Mercedes-Benz.

Mercedes-Benz S-класа

Mercedes-Benz S-класа

Претходно оваа година, компанијата го обнови својот предводник, со вклучен 4.0 литарски бензински V8 мотор кој развива 463 КС. Моќта на верзијата AMG беше зголемена на 603 КС. На врвот е модификација на моделот со V12 мотор, со волумен од 6.0 литри и со моќност од 612 КС. За S-Class Coupe верзијата е достапен и 3.0 V6 кој развива 362 КС.

Поврзани вести

Back to top button