fbpx

Nissan ја претстави новата генерација на X-Trail

По претставувањето на Rogue, Nissan го претстави и неговиот еквивалент X-Trail за јапонскиот пазар, кој ќе пристигне и во Европа

Nissan го претстави најновиот Rogue пред нешто повеќе од две години во Северна Америка, но дури на Auto Shanghai 2021 еквивалентниот X-Trail беше претставен за Кина. Моделот конечно започнува да се продава дома во Јапонија, каде што го носи глобалниот назив X-Trail кој исто така ќе се користи во Европа кога моделот ќе пристигне подоцна ова лето.

За разлика од Rogue и австралискиот X-Trail, јапонската верзија на SUV моделот е ексклузивно достапна во електрифицирана форма со хибридна поставка и погон на две или сите четири тркала (e-4ORCE). Истата поставка се очекува да се нуди и во Европа.

Nissan X-Trail

e-POWER и e-4ORСE

X-Trail ја дели архитектурата CMF-C со Mitsubishi Outlander. Новиот самополнечки хибриден погон го комбинира 1,5-литарскиот VC-Turbo бензински трицилиндричен мотор со променлив однос на компресија, со втората генерација на системот e-POWER. Се вели дека хибридниот систем е подобрен во однос на „моќта, мазноста и тишината“ во споредба со неговиот претходник.

Nissan не ги објави деталните спецификации на погонската група, но рече дека моторот со внатрешно согорување не е поврзан со тркалата, што ја ограничува неговата улога како генератор за електричните мотори. Варијантите со погон на четири тркала на теренецот се карактеризираат со електричниот систем за погон на сите тркала e-4ORCE со двојни електрични мотори, сличен на оној што го користи целосно електричниот Ariya, кој нуди подобрени перформанси во какви било услови на патот. X-Trail, исто така, ја поседува технологијата e-Pedal Step која применува регенеративно сопирање кога возачот ја подигнува ногата од педалата на гасот.

Визуелно, X-Trail од четвртата генерација изгледа практично идентично со Nissan Rogue што беше претставен кон крајот на 2020 година. Моделот инкорпорира дизајн со поделени предни светлосни групи, V-Motion решетка со хромирани елементи, алуминиумски заштитни плочи , црни А-столбови и затегнати задни раменици.

Nissan X-Trail

Премиум ентериер

Внатре има 12,3-инчен дигитален инструмент кластер со два режими за дисплејот, 12,3-инчен екран на допир за инфозабавата, плус 10,8-инчен head-up дисплеј. Теренецот има распоред со пет седишта со она што Nissan го опишува како најголем багажник во сегментот, но има и варијанта со три реда со седум седишта.

Други карактеристики вклучуваат Bose Premium Sound System специјално нагоден за X-Trail, штекер со наизменична струја од 100V со максимална излезна моќност од 1.500 вати и многу опции за прилагодување на тапацирот (црна ткаенина, премиум Nappa кожа, Tailor Fit и водоотпорен материјал Cell-Cloth). Опремата вклучува Nissan Safety Assist 360 со камери, радар и сонар за следење на околината, плус долг список на ADAS за полуавтономни функции како дел од пакетот ProPILOT на Nissan.

Новиот Nissan X-Trail ќе биде достапен во Јапонија од 25 јули.

Поврзани вести

Back to top button