fbpx

VW ја паузира изградбата на фабрики во Европа поради субвенциите во САД

VW чека одговор од Европа на Законот за намалување на инфлацијата во САД пред да одлучи за нова фабрика за батериски ќелии

Групацијата Volkswagen чека да го слушне одговорот на Европа на американскиот Закон за намалување на инфлацијата пред да напредува со плановите за изградба на дополнителни фабрики за батерии во Европа, објави автомобилскиот производител во средата.

Financial Times објави дека VW ги паузира плановите за фабрика за батериски ќелии во Источна Европа и дава приоритет на изградба на фабрика во Северна Америка каде што би можел да собере 9 до 10 милијарди евра субвенции.

Запрашан за извештајот на FT, портпаролот на VW рече дека производителот на автомобили сè уште ги проценува соодветните локации за неговите следни фабрики за ќелии во Источна Европа и Северна Америка и сè уште не се донесени никакви одлуки.

„Ние се држиме до нашиот план за изградба на фабрики за ќелии за околу 240 GWh во Европа до 2030 година, но за ова ни требаат соодветни рамковни услови. Затоа чекаме и видиме што ќе донесе таканаречениот зелен договор на ЕУ“, велат од VW. „Тоа е случај во кој што напредуваме многу побрзо во Северна Америка“, изјави за Reuters лице блиско до ова прашање, кое одби да биде именувано.

VW сака да изгради шест гигафабрики

За време на поранешниот извршен директор Херберт Диес, VW во 2021 година соопшти дека ќе изгради 6 гигафабрики во Европа, а Унгарија, Полска, Словачка и Чешка се во трка за отворање на една од нив во 2027 година.

Првата од шесте фабрики се отвора во Шведска оваа година како заедничко вложување со Northvolt, во која VW има 20 отсто од акциите. Втората ќе биде изградена во Германија со кинеската Gotion High-Tech, во која VW има 26 отсто удел. Ќе произведе нови унифицирани ќелии за возила во волуменските сегменти. Уште една фабрика за ќелии ќе биде изградена во Сагунто, во близина на Валенсија, Шпанија, а производството ќе започне во 2026 година.

Škoda рече дека Чешка, матичната земја на брендот, би била идеална локација за „барем една“ од фабриките за ќелии за батерии

VW Group во октомври минатата година соопшти дека планира да донесе одлука за локацијата за фабриката во источна Европа во првите шест месеци од 2023 година.

Членот на одборот на VW, Томас Шмал, објави на LinkedIn минатата недела дека Европа ризикува да ја изгуби „трката за милијарди инвестиции што ќе бидат решени во наредните месеци и години“ поради атрактивните услови што ги нуди Законот за намалување на инфлацијата во САД.

Шмал рече дека минатата недела учествувал во дискусија со претставници на ЕУ преку Европската алијанса за батерии за тоа какви услови се потребни во Европа за производство на батерии. Тие вклучуваат државна помош во согласност со Кина и Северна Америка, стратегија за суровини и прифатлива обновлива енергија, рече тој.

Northvolt сè уште не одлучил дали ќе ја изгради својата следна фабрика за батерии во Германија или ќе се прошири прво во Северна Америка.

Поврзани вести

Back to top button