ИНТЕРЕСНО

Honda лансира два електрични модели догодина

Honda лансира два електрични модели догодина

Honda планира да лансира два нови електрични модели во 2018 година, а заедно со нив под полна пареа оди и…
Во Европа започна уникатен проект со електрични автономни автомобили

Во Европа започна уникатен проект со електрични автономни автомобили

Métropole Rouen Normandie, Normandy Region, Transdev, Groupe Renault, Caisse des Dépôts и Groupe Matmut започнаа уникатен за автомобилскиот свет во…
GM со најмалку 20 нови електрични автомобили до 2023 година

GM со најмалку 20 нови електрични автомобили до 2023 година

General Motors ја покажува својата посветеност на електрификацијата на автомобилите со објавување дека до 2023 година компанијата ќе лансира минимум…
Toyota го прекина производството во Австралија

Toyota го прекина производството во Австралија

Јапонскиот производител одржа специјална церемонија, на која учествуваа поранешни и сегашни вработени, менаџери, добавувачи и дилери, на која беше ритуално…
Најпопуларните електромобили и хибриди во 2017 година досега

Најпопуларните електромобили и хибриди во 2017 година досега

Продажбата на електрични автомобили и хибриди постојано поставува нови и нови рекорди во светот. Глобалните конверзии на електромобилите и хибридите…
На автосалонот Монако 2018 во преден план екологијата и иновациите

На автосалонот Монако 2018 во преден план екологијата и иновациите

Монако 2018 ќе се фокусира првенствено на прикажување на еколошки и иновативни возила – електрични, хибридни, водородни… и на алтернативни…
Toyota инвестира 374 милиони за хибриди во САД

Toyota инвестира 374 милиони за хибриди во САД

Автомобилската корпорација Toyota објави дека ќе инвестира 373,8 милиони долари во своите фабрики во САД, за да се прошири производството…
BMW побара помош за да ја „престигне“ Tesla

BMW побара помош за да ја „престигне“ Tesla

Ова беше признато од извршниот директор Питер Шварценбауер, цитиран од Automotiv News. – BMW беше првиот европски производител кој понуди…
Кина посакува продажба од еден милион електромобили годишно

Кина посакува продажба од еден милион електромобили годишно

Кина воведува промени во правилата со кои се регулираат производните опсези на компаниите присутни на најголемиот автомобилски пазар во светот.…
Што мислат шефовите на VW за Tesla?

Што мислат шефовите на VW за Tesla?

Пред околу два месеци, извршниот директор на Volkswagen, Херберт Дис, објави дека германскиот гигант има опции кои не биле достапни…
Back to top button