НАСЛОВНА

Mazda потврди деби на прототип со ротор мотор во Токио

Mazda потврди деби на прототип со ротор мотор во Токио

Ова го најави потпретседателот на брендот, задолжен за истражување и развој во Европа, Мацухиро Танака. – Кога презентираме концепциски автомобил,…
Land Rover со трицилиндерски агрегати

Land Rover со трицилиндерски агрегати

Првиот модел со новата енергетска единица ќе биде Range Rover Evoque. Секако, во возилото нема да биде само конвенционалниот агрегат,…
Rimac ќе работи на свој втор модел

Rimac ќе работи на свој втор модел

Rimac ја стекна светската слава со лансирањето на електричниот автомобил Concept_One во 2013 година. Станува збор за електромобил со моќност од…
Маск не се откажал од системот за замена на батериите

Маск не се откажал од системот за замена на батериите

По одреден период таа повторно заживува и поднесена е Патентната апликација од калифорнискиот производител. По скоро една година, компанијата изгледаше…
Деби за Mitsubishi e-Еvolution

Деби за Mitsubishi e-Еvolution

Се очекува сериската верзија на овој прототип да стане идеолошки наследник на познатиот Lancer Evolution спортски седан, чие производство заврши…
Ford ќе прави електрични автомобили со Mahindra

Ford ќе прави електрични автомобили со Mahindra

Првата фаза од нивната соработка треба да трае три години, по што двете компании ќе одлучуваат дали да продолжат заедно.…
Германците се занимаваат со глупости!?

Германците се занимаваат со глупости!?

Пред да се пресели во Кореја, инженерот ја водеше BMW M дивизијата. – Ние немаме воздушно потпирање, активни стабилизатори или…
Nissan произведе 150 милиони возила

Nissan произведе 150 милиони возила

Јапонскиот концерн е создаден уште во 1933 година, а во 1999 година станува сопственост на францускиот Renault кој го купува…
Дизел автомобилите убиваат 10.000 Европејци годишно

Дизел автомобилите убиваат 10.000 Европејци годишно

Половина од овие случаи се должат на нивото на емисиите кои ги надминуваат утврдените норми. Ова го тврди извештај на…
Следниот хипер автомобил на Mercedes ќе биде електричен

Следниот хипер автомобил на Mercedes ќе биде електричен

Таа ќе биде подготвена во 2025 година, со нова енергетска погонска единица. Се очекува возилото да биде опремено со голем…
Back to top button
Close